Autor Wątek: L5R wykupione przez FFG! aka L5R LCG  (Przeczytany 186107 razy)

Hanzo Hattori

  • blank Personality
  • Wiadomości: 31
  • Samurai
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #340 dnia: 2017-01-05, 22:53 »
Cały czas myślę jak uproszczę gra.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #341 dnia: 2017-01-05, 23:00 »
Cały czas myślę jak uproszczę gra.

Na powrót takich kart bym nie liczył.  ;D
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


Hanzo Hattori

  • blank Personality
  • Wiadomości: 31
  • Samurai
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #342 dnia: 2017-01-05, 23:20 »
ciekawe ile z mojych kochanych dyplomatów skorpiona lub żurawia jak ich osłabia lub spłaszcze faze limitet i open . tak sama jak oświecenie będzie wygldać.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #343 dnia: 2017-01-12, 21:04 »
W ogóle mi to umknęło, ale w Star Wars: Destiny FFG wprowadziło system gier do dwóch zwycięstw w topkach (Single Elimination rounds) z limitem czasu 90 min. i 120 min. w finale.

https://images-cdn.fantasyflightgames.com/filer_public/7f/38/7f38e2dc-59e8-485b-bb72-108357d0f00b/swd_tournament_regulations_v10.pdf
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #344 dnia: 2017-01-14, 01:27 »
https://www.youtube.com/watch?v=KlBFLyxikvY&feature=youtu.be&t=1816

"LCG format because we believe it's the right format for it" ;)
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


Chmielu

  • Scorpion Clan
  • toolbox Personality
  • *
  • Wiadomości: 1196
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #345 dnia: 2017-02-01, 11:07 »
Na dyskusję o cenie CCG vs LCG patrzę w sposób:

- LCG jest tańsze, żeby się w nim trzymać, ale skandalicznie drogie, żeby zacząć przykładowo 2 lata od premiery
- CCG jest tańsze, żeby w nie wejść w dowolnym momencie, ale skandalicznie drogie, jeśli chcę być poważnym graczem, zdolnym reagować na nowe karty, wchodzące w kombinacje ze starymi

Efekty jakie to wywołuje:
- W LCG nowi gracze pojawiają się tylko wtedy, jeśli starzy puszczają kolekcję po dumpingowej cenie - osobiście takich graczy jeszcze nie widziałem dookoła siebie, ale ktoś te sety pewnie kupuje
- Nawet jeśli dana gra LCG Ci się znudzi, to trochę z przyzwyczajenia te 60 zł wydasz, nawet nie grając, a dzięki temu jeśli nagle Ci się zackni, to wrócisz na pogrywkę bez poczucia, że masz dużo dystansu finansowego do nadrobienia
- W CCG dużo łatwiej rekrutować ludzi do istniejącej playgroupy, dając im na start stos commonów i uncommonów, a nawet parę erek "postaciowych"
- W CCG robienie małych turniejów ma w ogóle jakiś sens i wysiłek organizacyjny jaki trzeba powziąć, to powiedzieć "Przynieś piętnastaka na boostera, do zo"
- W LCG wymaga większego zaangażowania, kombinowania customowych nagród, czarowania rankingiem, a na końcu i tak lepiej sobie po prostu na luźno pograć
- W LCG następuje w zasadzie tylko i wyłącznie erozja środowiska, ale jest ona dużo wolniejsza, niż w przypadku CCG
Scorpion Clan * Central head of 3-headed oni * Spoiled air shugenja
A message, my lord, from the... Nezumi ambassador

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #346 dnia: 2017-02-01, 11:20 »
@Chmielu.

Nareszcie jakiś rozsądny post. Dzięki.

narzekanie na Arkhama (dodam dla jasności że w to nie gram):
1) Czy da się grać 1sztuką w 2?3?4? osoby ? Jak dobrze czytam to TAK. Więc czy MUSZĘ kupić drugą sztukę? (traktując AH jak zamkniętą planszówkę)
2) Druga sztuka ma uelastycznić możliwości składania decków, dotyczy to z założenia skład 3-4 osobowy. Wychodzi  1 podstawka na 2 osoby. No rzesz kiurfa po prostu drożyzna po zbóju.

To tak samo jak w AGoT da się grać na 1 CS. Można? Można. Tylko to jakby wersja demo jest.

Cytuj
Porównamy cennik zebrania playsetu kart? I pamiętajmy że porównujemy "moge zagrać czymkolwiek bo mam wszystkie karty" z "mogę złożyć decka z 1 klanu", bo optymistycznie zakładam że erkami i uncommonami powymieniam się z kumplami....którzy w związku z tym powinni grać czymś innym.

Więc bardzo, bardzo, ale to baaaardzo bawi mnie narzekanie na ceny systemu LCG na forum dowolnej gry CCG.

Popełniasz wciąż ten sam błąd myślowy. Nie każdy gracz chce grać WSZYSTKIM, bo raz, że nie ma ochoty a dwa nie ma na to czasu. Powtórzę to jeszcze raz (po raz trzeci chyba): grając w Conquest czy Doomtown wydałem na te gry więcej pieniędzy niż grając w L5R w tym samym czasie przy podobnej częstotliwości spotykania się ludźmi. (Przypominam, że od wyjścia IvE AEG zrezygnował z mitycznych setów D2P za 100$ i ultra-promek bo potrzebne były tylko karty z startera i boostów, czyt. single).

Nawet jakbym miał playset CCG'a to bym go w życiu nie ograł bo nie miałbym nawet takiej możliwości. Jestem tym typem gracza, który woli trzymać się jednego archetypu i go testować w nieskończoność niż skakać z kwiatka na kwiatek przy byle okazji. Powiedzmy też, że właśnie dzięki temu idealnie spasował mi model L5R CCG z całą tą lojalistyczną otoczką wokół klanową.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


kunoichi

  • Phoenix Clan
  • Personality
  • *
  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #347 dnia: 2017-02-01, 12:10 »
LCG w przypadku AGOT'a 2 zabiło mnie nudą. Stało się mega monotonne. Dlatego wypatruję tej legendy jak dzik żołędzi. W tym ból że ccg miały coś czego tutaj brakuje - klimat, mówię o L5r,  VTES i  Rage ( na szczęście White Wolf to wszystko wskrzesi, z tego co wiem na 1 rzut idzie Rage ale teraz w lcg!). Jedyny klimatyczny lcg jaki był wg. mnie to Call of Cthullhu.  Teraz jest za tym słabo.

bigrat

  • Ronin
  • toolbox Personality
  • *
  • Wiadomości: 630
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #348 dnia: 2017-02-01, 12:23 »
Ja zauważyłem taką ciekawą zależność w środowisku smogowo-krakowskim. Na ok. 20 czynnych turniejowo graczy w Kraku, na palcach jednej reki (i to chyba Theona), da się policzyć graczy którzy trzymają się kurczowo jednego house,a/clanu/waya. 80% graczy na każdy turniej przychodzi z coraz to czymś nowym i ...świetnie się przy tym bawią. Dla mnie to pewnego rodzaju nowość, ale cóż czasy chyba się zmieniają albo ja się starzeję.

[Przepraszam, znowu mi się kliknął edit zamiast quote - kempy]
« Ostatnia zmiana: 2017-02-01, 12:47 by kempy »

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #349 dnia: 2017-02-01, 12:35 »

Ja zauważyłem taką ciekawą zależność w środowisku smogowo-krakowskim. Na ok. 20 czynnych turniejowo graczy w Kraku, na palcach jednej reki (i to chyba Theona), da się policzyć graczy którzy trzymają się kurczowo jednego house,a/clanu/waya. 80% graczy na każdy turniej przychodzi z coraz to czymś nowym i ...świetnie się przy tym bawią. Dla mnie to pewnego rodzaju nowość, ale cóż czasy chyba się zmieniają albo ja się starzeję.

Powiem Ci, że to jest rzecz wspólna dla wszystkich kompetetywnych LCG'ów i praktycznie większości graczy stricte LCG'owych. Powiedzmy, że format "SWAP" jest integralną częścią systemu. Ten uczuć, gdy ktoś przychodzi na turniej z X a Ty mu mówisz, fajne, grałem tym w zeszłym tygodniu itd.

Moje osobiste doświadczenie jest takie, że wypadkową posiadania wszystkich kart, ogólna dostepność różnorakich topowych decków na sieci oraz - to moje zdanie - bardzo ograniczona możliwość składania zupełnie oryginalnych buildów a co za tym idzie widoczna stagnacja na poziomie jednego klanu/frakcji, powoduje rotację talii.

Do tego na poziomie lokalnym, przy częstym turniejowaniu, zerowych nagrodach są takie ruchy bardzo popularne. W CCG zwykły poturniejowy Draft boosterów powodował, że człowiek się dwa razy zastanowił czy przyjść z jakąś głupawką czy może jednak zostawić sobie fun decki na granie przy piwie.

W tym ból że ccg miały coś czego tutaj brakuje - klimat, mówię o L5r,  VTES i  Rage ( na szczęście White Wolf to wszystko wskrzesi, z tego co wiem na 1 rzut idzie Rage ale teraz w lcg!). Jedyny klimatyczny lcg jaki był wg. mnie to Call of Cthullhu.  Teraz jest za tym słabo.

Zauważ też, że wymienione przez Ciebie gry są związane z niezbyt popularnymi światami autorskimi. Sam ten fakt, powoduje, że autorzy musieli posiłkować się własną wyobraźnią przy kreowaniu świata wymyślonego i w jakiś sposób podtrzymywać to zainteresowanie. Grono gier FFG to bazowanie na popularnych licencjach, tu nie trzeba dużego wysiłku od strony fabularnej, narysujesz Skywalkera czy innego Starka, dasz oklepany cytat z filmu/książki i karta gotowa. Gdzie tu magia? Czysty, bezpłciowy  fanservice.

To są oczywiście czysto osobiste odczucia, ale czasem się łapię na tym, że przysiadam do deckbuildera z myślą o złożeniu czegoś do krążków, a kończy się na czytaniu samych flavor tekstów, konfrontowania ich z ilustracjami i wpisami na l5rwiki. :)
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


kunoichi

  • Phoenix Clan
  • Personality
  • *
  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #350 dnia: 2017-02-01, 15:14 »
Coś z tymi licencjami jest. Ja mocno jestem wsiąknięty w przemysł rpg i ruchy, jakie na tym polu wykonuje FFG wywołują u mnie albo wściekłość albo politowanie i mówię szczerze, mam nadzieję ze White Wolfowe nowe edycje WoD'a a Warhammer od Cubicle 7 (a konkretnie kolesi od One Ringa), powrót Kultu i parę innych perełek pozamiata wszystkie te Star Warsy i inne cuda ze stajni FFG.

Licencyjność zabija klimat nie tylko karcianek.

Wracając do karcianek to Kempy masz racje, fluff z kart i obrazki często prowadziły mnie do wiki i podręczników rpg i w druga stronę. To co zaoferować może FFG to ładne opakowanie (mam nadzieję , bo niektóre mangowe arty do l5r ccg mordowały moje estetyczne  uczucia) i .... nie wiem co dalej, bo jeżeli zmienią mechanikę i zrobią kalkę z AGOTa to będzie to strata licencji.

Ja obawiam się czegoś innego.

Popatrz na Runewars, które wychodzą. Starter 500 zł na 2 łby. Dla mnie to miliony monet. Masz dwie armie, dwie kolejne w planach (elfy i coś tam jeszcze, ale wiem to tylko bo jakiś koleś w usa zrobił fotę plakatu i włożył na forum - nie ma to jak solidne zapowiedzi). chcesz się zacząć bawić musisz kupić starter. Nie ma osobno starterów dla osobnych armii - patrz, pierwsza lepsza firma produkująca figsy coś takiego ma. O jakości nie wspomnę, bo figurki wyglądają słabo (porównuję je np: z Warmahine/Hordes, o CMON nie wspomnę bo ten poziom dla FFG jest nieosiągalny).

Powyższe przekładając na l5r lcg sprawia, że w tym roku czeka mój portfel jakiś koszmar. Idąc podobnym tropem czeka nas duży starter w dodatku drogi. Wiadomo, chcesz pograć turniejowo - kupujesz minimum 2. Nie biorę teraz pod uwagę mechaniki gry. Podejrzewam, że starter będzie w pizdu ubogi i nie będzie miał wszystkich klanów. Będzie miał wszystkie? Ok ale cena wzrasta.   

Wariant drugi - łączymy klany we frakcje. Żuraw/Feniks itd itp, spłycamy bazę kart do 4 frakcji, 5-ta krainy cienia/Pająk w jakimś mega dodatku. Czy to wciąż będzie l5r?

Wariant trzeci - puszczają każdy klan osobno na start, wciąż lcg. Dodatki wspólne dla wszystkich klanów, ale wciąż lcg - to z punktu widzenia finansowego najlepsza opcja przy wspólnym zbieraniu. Chyba, ze dodatki będą miały dużo kart neutralnych wykorzystywanych w wielu deckach, wtedy sory każdy dodatek kupujesz solo , a firma wychodzi na swoje.

Szkoda   

Liczę na naprawdę dobrą grę planszową osadzoną w Rokuganie bo co do rpg mam złe przeczucia.   
 


kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #351 dnia: 2017-02-01, 19:02 »
Liczę na naprawdę dobrą grę planszową osadzoną w Rokuganie

Spoko, po rozwodzie z GW zwolniła im się mechanika po Forbidden Stars. :)
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


quas

  • Lion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 4775
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #352 dnia: 2017-02-01, 20:34 »
Popełniasz wciąż ten sam błąd myślowy. Nie każdy gracz chce grać WSZYSTKIM, bo raz, że nie ma ochoty a dwa nie ma na to czasu.

to jakis dowód? znam sporo osób zbierających playset w 2-3. Tyle że wtedy masz "przywiązanie" klanowe. Cena x 0,5?
to chyba bardziej odpowiada "zbieram tylko lwa".


Ja obawiam się czegoś innego.


ok przekładając 1:1 z GoTem:
1)8 klanów (bo Spider ot nie klan) vs 8 rodów
2)raczej cos w stylu bannerów - to obejscie malej bazy kart na wejsciu.
3)bedzie mniej lokacji rodowych na wejsciu, wiecej w to miejsce Att.
4)2 decki (to podobno ma zostac), 40/40. Dynastia to pikuś. Gorzej z Fate. Ale wymaga to nieco innej kompozycji startera (jego wielkość moglaby pozostać niezmieniona).

Na dyskusję o cenie CCG vs LCG patrzę w sposób

imo rotacja w LCG następuje za wolno. Duże dodatki niekoniecznie dedykowane pod konkretny ród (albo bardziej w 2-3 mechaniki). A CP rotujące co 2 lata.
4 lata to kosmos, którego nie ma uja, nie ogarną.
Dyplomata - ktoś, kto potrafi powiedzieć "spierdalaj" w taki sposób, że poczujesz podniecenie w związku ze zbliżającą się wyprawą.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #353 dnia: 2017-02-01, 21:07 »
imo rotacja w LCG następuje za wolno. Duże dodatki niekoniecznie dedykowane pod konkretny ród (albo bardziej w 2-3 mechaniki). A CP rotujące co 2 lata.
4 lata to kosmos, którego nie ma uja, nie ogarną.

Ten zaprojektowany system rotacji w LCG to jakaś kpina. Nie dość, że gra może do niego nie dożyć (Conquest i najprawdopoodbniej Star Wars) to nie rozwiązuje najważniejszej sprawy o której wspomniał Chmielu - kosztu wejścia. Dzięki takiemu odcięciu wejście graduje się wyłącznie z "skandalicznie" do "łajdacko" drogiego. Zobaczycie, mówię wam, jak w tym roku zrobi się wreszcie ta oczekiwana rotacja netka (pięć lat po premierze) to nie ma bata, żeby pojawiła się w nim masa nowych graczy. Chyba, że FFG wypuści jakiś nowy CS z przedrukowanymi wszystkimi najważniejszymi kartami z wcześniejszych dodatków.

Przy okazji wszyscy pamiętamy "eternal" bug w FL i jak się to skończyło. AEG musiał się z tego wycofać rakiem mimo, że dotyczyło to raptem kilku kart. A w LCG taki eternal bug ma każda karta z CS i każdego deluxa.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


bigrat

  • Ronin
  • toolbox Personality
  • *
  • Wiadomości: 630
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #354 dnia: 2017-02-01, 21:11 »

Wariant trzeci - puszczają każdy klan osobno na start, wciąż lcg. Dodatki wspólne dla wszystkich klanów, ale wciąż lcg - to z punktu widzenia finansowego najlepsza opcja przy wspólnym zbieraniu. Chyba, ze dodatki będą miały dużo kart neutralnych wykorzystywanych w wielu deckach, wtedy sory każdy dodatek kupujesz solo , a firma wychodzi na swoje.
 

Takie również było moje pierwsze przemyślenie na ten temat na początku. Myślę że satysfakcjonowałoby wszystkich. Byłby pewien element utożsamiania się z klanem


ok przekładając 1:1 z GoTem:
1)8 klanów (bo Spider ot nie klan) vs 8 rodów
2)raczej cos w stylu bannerów - to obejscie malej bazy kart na wejsciu.
3)bedzie mniej lokacji rodowych na wejsciu, wiecej w to miejsce Att.
4)2 decki (to podobno ma zostac), 40/40. Dynastia to pikuś. Gorzej z Fate. Ale wymaga to nieco innej kompozycji startera (jego wielkość moglaby pozostać niezmieniona).


Tutaj podstawowe pytanie w jakim timingu umieszczą grę.
Wariant 1 - Onyx (Mantisi płaczą)
Wariant 2 - reset do początku Imperiala (Mantisi znowu płaczą)

Za każdym razem wychodzi 7 wielkich klanów, z możliwością osobno Shadsów/Spidera i Naga.

Nie wiem jak jest z ilością kart w chapter/data czy jakkolwiek to się zwie w innych grach - też po 20?
Przy ilości 7-9 frakcji może to oznaczać po 1 postaci do klanu na miesiąc - lekko ubogo...

mirumo

  • Scorpion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 2238
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #355 dnia: 2017-02-01, 22:55 »
@Chmielu.

Nareszcie jakiś rozsądny post. Dzięki.


Nie żeby jakoś merytorycznie bo mnie to przerasta, ale Kempy podziwiam twój poziom samokrytyki :)

quas

  • Lion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 4775
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #356 dnia: 2017-02-01, 23:19 »
kto powiedział że będą się trzymać historii prowadzonej przez AEG?
dla mnie w takim wariancie do wylotu jest Spider.
Dyplomata - ktoś, kto potrafi powiedzieć "spierdalaj" w taki sposób, że poczujesz podniecenie w związku ze zbliżającą się wyprawą.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #357 dnia: 2017-02-02, 00:06 »
@Chmielu.

Nareszcie jakiś rozsądny post. Dzięki.


Nie żeby jakoś merytorycznie bo mnie to przerasta, ale Kempy podziwiam twój poziom samokrytyki :)

Spoko, oprócz mnie pisało tu jakieś 30 osób wliczając Ciebie. :)

/25000 odsłon, wtf!?/
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #358 dnia: 2017-02-10, 22:52 »
https://community.fantasyflightgames.com/topic/241484-the-whole-ip/?page=4#comment-2635060

"LOL - you do realize its a new company that own its now and the game is changing right? For all we know a Kami card will be a big part of every deck."
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


horror

  • Dragon Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 2895
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #359 dnia: 2017-02-11, 09:14 »
https://community.fantasyflightgames.com/topic/241484-the-whole-ip/?page=4#comment-2635060

"LOL - you do realize its a new company that own its now and the game is changing right? For all we know a Kami card will be a big part of every deck."

papier,nożyce i Kami.  ;D