Autor Wątek: Superior Strategist i dojazd  (Przeczytany 1735 razy)

Brogan

  • blank Personality
  • Wiadomości: 94
    • Zobacz profil
Superior Strategist i dojazd
« dnia: 2007-09-16, 12:47 »
Superior Strategist
Tactical Battle: Target one of your Tacticians: Search your Fate deck for an Action card with a Battle ability. You may take an additional Battle action to use one of its Battle abilities; if you do not, discard it.

Unwavering Assault
Battle: Target a Samurai Personality in your home. Straighten his unit. Move him to the current battlefield.

Czy nie mając jednostek w bitwie, można użyc Superior Strategist, żeby wyciągnąc z Fate'a np. Unwavering Assault i dopiero dojechac do bitwy ?
b]Dragon Clan * Beerseeker * Drunken Master * Monk[/b]
Brogan's abilities may be play any number of times per turn, by any player.
Battle: destroy target Beer card: give Brogan +3F. Straighten Brogan.
Battle: destroy target Hangover card: bow Brogan.

Eldar

  • Lion Clan
  • inexperienced Personality
  • *
  • Wiadomości: 146
    • Zobacz profil
Superior Strategist i dojazd
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-09-16, 13:38 »
IMO jeżeli nie masz nikogo w bitwie to nie masz Presence'a (Battle actions can only be taken by a player who controls a unit at the current battlefield.)
Więc nie zagrasz Superiora, owszem niezależnie od Presence dozwolone są akcje, które tworzą unit w bitwie, ale Superior nie powoduje takiego efektu, tylko pozwala Ci wyciągnąc akcję.

Zresztą zgodnie z regułami "Tactial":
Cytuj
Tactical action that is not performed by any card can only be taken if one of your unbowed Tacticians is at the current battlefield

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9399
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Superior Strategist i dojazd
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-09-16, 14:32 »
Cytat: "Eldar"
Zresztą zgodnie z regułami "Tactial":
Cytuj
Tactical action that is not performed by any card can only be taken if one of your unbowed Tacticians is at the current battlefield


Ale akurat SS jest performed przez taktyka (target your tactician). ten cytat dotyczy chyba tylko Unshakable.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


sejmitar

  • Lion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 6920
  • jestem barmanem na tym forumie
    • Zobacz profil
    • http://ccg.webd.pl
Superior Strategist i dojazd
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-09-16, 14:35 »
Pytanie główne:

Akcję można zagrać w bitwie tylko zgodnie z RoL i RoP. Jeżeli w bieżącej bitwie nie ma moich oddziałów i chcę zagrać akcję, to ta akcja musi spowodować, że w bieżącej bitwie pojawi się mój oddział (RoP, RoL) - a jeżeli akcja pochodzi z karty w unicie, to w dodatku musi to być właśnie ten oddział (RoL).
Jeżeli chcę zagrać Superiora, to muszę za jego (i tylko jego pomocą) wprowadzić oddział na battlefield. Ponieważ efektem działania Superiora jest wyciąganie karty z decku (nieważne jakiej - ta karta to już całkowicie osobna akcja!!) i okienko na zagranie jej, nie ma takiej siły na niebie i ziemii, dzieki której Superior mołgby SAM ściągnąć oddział do bitwy. Czyli - nie można go zagrywać.

Odpowiedź: Eldar, nosisz mon Lwa i cytujesz zasady dotyczące taktyki, ale w ogóle ich nie przeczytałeś. Gdyby było tak jak mówisz (ale nie tak jak zacytowałeś!), Countermove byłby do wyrzucenia, a Superior stracił połowę użyteczności...
AKCJE TAKTYCZNE mogą być wykonywane tylko przez taktyków.
AKCJE TAKTYCZNE NIE WYMAGAJĄCE PERFORMOWANIA mogą być zagrywane tylko w momencie, kiedy na bieżącym battlefieldzie jest twój wyprostowany taktyk (w obecnej chwili łapie się na to tylko Unshakable).
Lion Clan • Samurai • Grumble • Unique
Nie ma mnie na forum do czasu premiery L5R CCG.

Eldar

  • Lion Clan
  • inexperienced Personality
  • *
  • Wiadomości: 146
    • Zobacz profil
Superior Strategist i dojazd
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-09-16, 14:54 »
Zaraz,w końcu problem rozwiązałem dobrze :) SS nie można zagrac w tym przypadku bo nie ma Presence'a a efekt SS nie tworzy unitu.

Co do zasad taktycznych, jeżeli jest tak jak mówisz to dla mnie bomba. Po prostu kiedyś mieliśmy podobny problem z tą kartą i po dyskusji uległem i zgodziłem się, że taktyk powinien być w bitwie żeby zagrać SS.

Bez sensu coś komuś wyrzucać, że nie przeczytał, bo może przeczytał ale inaczej (w tym przypadku błędnie) zinterpretował.

Co do Countermove, to na karcie wyraźnie jest napisane "Target one of your Tacticians who is not at the current battlefield" więc nie ma nad czym deliberować.

sejmitar

  • Lion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 6920
  • jestem barmanem na tym forumie
    • Zobacz profil
    • http://ccg.webd.pl
Superior Strategist i dojazd
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-09-16, 15:10 »
(ZAŁAMKA)
Może przeczytaj karty i to co napisałeś ? Napisałeś, że akcje tiktaczne można zagrywać tylko wtedy jak ma się wyprostowanego taktyka na bieżącym battlefieldzie. To, że Countermove targetuje tiktaka poza battlefieldem nie zmienia tego, ze w zgodzie z tym co napisałeś byłoby niegrywalne - bo wymagałoby w sumie dwóch taktyków... Zwracam ci uwagę, że nie kometuję twojej odpowiedzi, tylko twój tiktaczny komentarz, który wywołuje u twoich przodków niestrawność :P
Lion Clan • Samurai • Grumble • Unique
Nie ma mnie na forum do czasu premiery L5R CCG.

sejmitar

  • Lion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 6920
  • jestem barmanem na tym forumie
    • Zobacz profil
    • http://ccg.webd.pl
Superior Strategist i dojazd
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-09-16, 15:17 »
I tak na wszelki wypadek, zanim pewien osobnik zbłaźni się ponownie, dodam, że akcje tatkyczne na  postaciach są performowane przez te postacie (dotyczy to także akcji nadawanej przez Shigetosihego), to samo dotyczy akcji z itemów (Menhari-Gata) które też są performowane przez 'ich' postać. Superior Strategist, Countermove,  Heart of the Katana Style i Unexpected Reinforcements są performowane (text 'target a Tactician' w CB), Unshakable jako jedyna akcja obecnie nie jest i jako jedyne łapie się na klauzulę 'prosty taktyk tutaj'. Obecnie są 2 wyjątki pozwalające zagrać akcję tactical battle BEZ obecności - Countermove i Akodo Shinichi.
Lion Clan • Samurai • Grumble • Unique
Nie ma mnie na forum do czasu premiery L5R CCG.

Eldar

  • Lion Clan
  • inexperienced Personality
  • *
  • Wiadomości: 146
    • Zobacz profil
Superior Strategist i dojazd
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-09-16, 15:48 »
Wiesz co?
Potrafię się przyznac do błędu i powiedzieć -  głupio zrobiłem, masz 100% racji. Bo na tym polega konstruktywna dyskusja i na przyszłośc będę mądrzejszy.  I do tego (chyba) służy to forum.

Tylko wkurza mnie fakt niepotrzebych uszczypliwości, ktore tylko irytują. Wystarczyło napisac "nie masz racji bo (...) to działa tak i tak".

sejmitar

  • Lion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 6920
  • jestem barmanem na tym forumie
    • Zobacz profil
    • http://ccg.webd.pl
Superior Strategist i dojazd
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-09-16, 17:03 »
Przepraszam, jeżeli odebrałeś to jako uszczypliwość wobec siebie. Mój post był wyjaśnieniem spraw taktycznych, które nie wszyscy dobrze jarzą - zwłaszcza, że są wyjątkiem w całym L5R.

Co do twojego błedu - po prostu po X latach słyszenia totalnych kretynizmów jestem przeczulony na punkcie osób, które nie czytają ze zrozumieniem albo pewien fragment biorą za całosć, a następnie swoją interpretację przytaczają innym... Niestety twoje posłużenie się cytatem było z tej kategorii która dobija mnie najbardziej : "Tu stoi las... krzyży." Eldar, to nie jest kwestia tego, że mam zamiar być uszczypliwy - po prostu, skoro nie przeczytałeś dokładnie jednego zdania, i na podstawie swojego (błędnego wówczas) zrozumienia zasady zacząłeś wyciągać wiosnki, to inni mogą popełnić ten sam błąd, a niektórym pewne sprawy trzeba wyłożyć kawę na ławę. Gdybym zamierzał być uszczypliwy, dostał byś moje uszczypliwości na priv a potem przesalibysmy rozmawiać.
Lion Clan • Samurai • Grumble • Unique
Nie ma mnie na forum do czasu premiery L5R CCG.