Autor Wątek: Fantasy Failed Games & ASSmodee  (Przeczytany 125225 razy)

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #100 dnia: 2016-11-05, 22:28 »
Quasu, ja rozumiem mniejsze lub większe problemy z balansem, ale jak długo gram w karty to pierwszy raz widzę, żeby w Top 16 na bardzo dużym turnieju klasy Mistrzostwa Świata doszło do takiej sytuacji. Mogę postawić skrzynkę wódki komukolwiek, kto w mi znajdzie w historii L5R, żeby na Mistrzostwach Świata/Kontynentu w Top 16 znalazło się czternaście sztuk tego samego klanu. Na dodatek grającego praktycznie to samo tylko na 3 różnych domkach. Bo to o takiej formie zakrzywienia czasoprzestrzeni tutaj mówimy. 

I mamy na tapecie największy, najlepiej sprzedającym się kompetetywny LCG, z pulą kart około tysiąca, który był już solidnie łatany restryktami i erratami.

PS. I akurat w ostatnim sezonie to na trzydzieści parę Kotei Mantis zdobył zwycięstwo chyba tylko cztery razy + Gencon i Euro w Grecji, na które mało kto już pojechał. ;) Brylował Crane/Phoenix/Spider.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


Shiba Qwal

  • Phoenix Clan
  • toolbox Personality
  • *
  • Wiadomości: 882
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #101 dnia: 2016-11-06, 01:07 »
Kempy,

Oczywiście że takie top 16 może być niepokojące, ale nie ma co porównywać jakiejkolwiek gry do sytuacji jaka miała miejsce w L5R. W żadnej innej grze nie spotkasz się z idea klanowej lojalności, dodatkowo wspieranej formatem CCG (bo w LCG masz po prostu wszystko i nie musisz się ograniczać, gdzie w CCG łatwiej było trzymać się jednej frakcji i ograniczać tym wydatki).

W żadnej grze karcianej nie było nigdy zbalansowanej mety. W MTG o ile kojarze też zawsze jest jakiś deck na topie i wszyscy grają tym deckiem, albo kontrą na niego.

W L5R też zawsze 2-3 klany były na topie ale przez wspomnianą lojalność klanową nie było to aż tak widoczne bo rozkład graczy na turniejach był inny i dobrzy gracze potrafią dowolną frakcją zrobić dobry wynik. Format LCG zmienia tyle że łatwiej jest zmieniać frakcje przez co cała możliwa lojalność frakcyjna nie istnieje i powoduje takie właśnie takie wyniki.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #102 dnia: 2016-11-07, 10:30 »
Star Wars: Armada -> Top 4: 4x Rebels

No dobra, mogło się tak stać, bo tu są tylko dwie strony konfliktu. ;)
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


Jar Jar

  • Crane Clan
  • toolbox Personality
  • *
  • Wiadomości: 1100
  • Star Fleet Commander
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #103 dnia: 2016-11-07, 13:10 »
Star Wars: Armada -> Top 4: 4x Rebels

No dobra, mogło się tak stać, bo tu są tylko dwie strony konfliktu. ;)

Kwestia tego, jak wyglądają rozpiski.
Jak je poznasz będziesz mógł ocenić skalę "przypadkowości" zdarzenia ;)


kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #104 dnia: 2016-11-08, 11:36 »
W ogóle jestem ciekaw jak będzie wyglądała konfrontacja ex-CCG'owych turniejowych lojalistów z formatem LCG. Jeśli znając życie, gra prosto z pudełka, będzie faworyzowała mocno 2-3 klany to czy oczami wyobraźni widzicie np. Jacę grającego Żurawiem, Horrora cisnącego Lwem albo Jabbasa z kartami Pająka w ręku bo ich życiowe klany będą szorowały po dnie w wymiarze grywalności? :D

PS. Sprawa z Armadą wyjaśniona. W topach było rozpiskowo na tyle różnie, że nie można mówić o jakimś failu DT. Jeszcze. ;)
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


I'atz'ek

  • Ratling Wanderer
  • temptation Personality
  • *****
  • Wiadomości: 1909
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #105 dnia: 2016-11-08, 12:24 »
GoTuję Targami od samego poczatku, pomimo znaczącego spadku 'mocy'. Da się jednym klanem cisnać z rozsądnymi wynikami, więc na razie nie obawiam się o kraby.

U schyłku CCGa krab nie nadawał się do grania a jednak udawało się czasami coś ugrać :)

Kempy, będzie dobrze, nie demonizuj.

PS. Krejnami się brzydzę i wiadomo to od dawna :)
Squeek

quas

  • Lion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 4775
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #106 dnia: 2016-11-09, 09:21 »
Qwal to dobrze podsumował.

w GoT z małymi wyjątkami nie ma "lojalistów". Dużo dobrych graczy gra różnymi deckami.
To pokłosie LCG gdzie bez problemów masz set kart.

W CCG trzeba było karty kombinować, poza tym z racji redukcji kosztów koncentrowało się raczej na 1 klanie.

niedługo Stahleck, największy turniej GoT na świecie (300 osób, restrykcyjnie bo chętnych znalazło by się więcej). Spodziewam się ok 40% frekwencji Lannisterów (dobre karty, proste interakcje, a teraz dostali jeszcze boxa zwiększającego pule kart). Czy obstawiam ich na wygraną? trudno powiedzieć, faworytem są gł.przez statystykę (a sporo dobrych graczy przywdzieje czerwone barwy).
Dyplomata - ktoś, kto potrafi powiedzieć "spierdalaj" w taki sposób, że poczujesz podniecenie w związku ze zbliżającą się wyprawą.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #107 dnia: 2016-11-10, 14:41 »
@jaca

Nech zgadne. Kupiles pudla, przeczytales instrukcje, wybrales X i ewentualnie Y ze względu na impresje po filmie/ksiazce, PRZEGLADNALES KARTY, gdzie okazalo sie ze X wydaje sie silniejsze od Y i od poczatku mozna cos dobrze pocisnac. Kilka pierwszych gier i trzymasz sie X. Jestem ciekaw czy jesli twoje X, ze wzgledu na zle rozeznanie, okazalo by sie np. rodem, ktory od poczatku jest po prostu efektywnie slaby bo ciagle nie pasuje do obecnej mety i - z calym szacunkiem dla umiejetnosci - wyzej dupy by sie nie dalo podskoczyc, to czy nadal gra dawala by Ci przyjemnosc? Jestem niemalze 100% pewien ze z miejsca skoczylbys na Y.

Dlatego bardziej widziałbym to zdanie tak: "Da się jednym rozsądnym klanem cisnąć z rozsądnymi wynikami, więc na razie nie obawiam się o kraby."

A jest 1/4 szans, że ten Krab będzie w LCG na poziomie coresetowego Tyrella czy Martella. ;)

@quas

Przypomniałeś dwa oklepane truizmy, które w połączeniu z własnymi doświadczeniami z różnymi lcgami, doprowadziły mnie praktycznie do momentu, w którym jestem niemalże pewien, że nowego L5R z marszu nie kupię. OCTGN (ew. zmodyfikowany SnM) -> Kolat Edition -> wyszukanie co najmniej 3 lokalnych graczy (w co wątpię, bo wszyscy utopili kasę w agocie i tak wlaśnie po dwóch latach zacznie do nich docierać, szczególnie do debiutantów LCG, jak ułomny i nudny jest ten system wydawniczy by inwestować w podobna gierkę) -> 50+ rozegranych gier i dopiero wtedy czekanie na pierwsza fale wyprzedaży (jak z Conquestem). Jako, że wszyscy i tak będą mieć wszystkie karty, więc z środowiskowym złożeniem decka na jakiś krakowski/śląski kot.. tfu, turniej regionalny, nie powinno być kłopotu.

Innymi słowy dla mnie formuła LCG nie jest kompatybilna z L5R jakie znam i lubię.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


quas

  • Lion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 4775
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #108 dnia: 2016-11-11, 13:39 »
@ Kempy
Możesz szerzyć defetyzm. Możesz wylać morze hatu na FFG. Możesz wieszczyć jaki to ujowy będzie LCG....zanim wyciekły jakiekolwiek sensowne informacje o tej grze.
Kijem rzeki nie zawrócisz. Choć osobiście nie zamierzam ingerować w twą Świętą Krucjatę.

Masz pełnie wyboru, zagłosujesz w zasadzie swoim portfelem. Albo wejdziesz w L5R LCG albo będziesz mógł animować prężnie działające środowisko L5R CCG. Twój wybór.
Dyplomata - ktoś, kto potrafi powiedzieć "spierdalaj" w taki sposób, że poczujesz podniecenie w związku ze zbliżającą się wyprawą.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #109 dnia: 2016-11-11, 18:09 »
Masz pełnie wyboru, zagłosujesz w zasadzie swoim portfelem. Albo wejdziesz w L5R LCG albo będziesz mógł animować prężnie działające środowisko L5R CCG. Twój wybór.

Zostały jeszcze Bieszczady.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


Tsu

  • Dragon Clan
  • Personality
  • *
  • Wiadomości: 321
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #110 dnia: 2016-11-11, 19:32 »
Masz pełnie wyboru, zagłosujesz w zasadzie swoim portfelem. Albo wejdziesz w L5R LCG albo będziesz mógł animować prężnie działające środowisko L5R CCG. Twój wybór.

Zostały jeszcze Bieszczady.

ja w bieszczadach jestem regularnie co kilka miesiecy- tam nic nie ma  :P

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #111 dnia: 2016-11-11, 20:39 »
Masz pełnie wyboru, zagłosujesz w zasadzie swoim portfelem. Albo wejdziesz w L5R LCG albo będziesz mógł animować prężnie działające środowisko L5R CCG. Twój wybór.

Zostały jeszcze Bieszczady.

ja w bieszczadach jestem regularnie co kilka miesiecy- tam nic nie ma  :P

Lepszej reklamy już nie znajdę. :D
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #112 dnia: 2016-11-11, 23:27 »
https://www.fantasyflightgames.com/en/products/android-netrunner-the-card-game/products/terminal-directive/

Upychanie nowych kart w produkcie "narrative campaign". Dodateczek za 240zl. :)
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


I'atz'ek

  • Ratling Wanderer
  • temptation Personality
  • *****
  • Wiadomości: 1909
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #113 dnia: 2016-11-12, 11:26 »
AEG tez robił podobne akcje -> WoH i Siege. Kasa każdemu musi sie zgadzać.
Squeek

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #114 dnia: 2016-11-12, 12:03 »
AEG tez robił podobne akcje -> WoH i Siege. Kasa każdemu musi sie zgadzać.

Na razie wstrzymuje się z komentarzem, bo nie wiadomo dokładnie ile tych kart tam jest w środku. Czy cyfry dotyczą wzorów czy sztuk, co zmienia radykalnie wycenę. Podobno od wczoraj FFG usunęło tekst "playset" z zapowiedzi, ale takie sformułowanie nadal widnieje w opisie produktu.

PS. Ilość zalecanych paczek z koszulkami (4x50) raczej potwierdza liczbę kart w pudle.

#przejrzystoscijasnosc

To wracamy do punktu wyjścia i znów porównujemy CCG i LCG? Coś w tym zestawie miało być z założenia o wiele tańsze (bo zdecydowanie mniejsze).

Tutaj mamy normalny deluxe sprzedawany 2x drożej ze względu na "kampanię". I nie, nie będzie opcji, żeby dostać foilowane pojedyńcze karty z seta (Thunders) na koteiu czy z rynku wtórnego.

Trochę cyferek.

Core Set AN:R: 140zl/252 kart czyli 1 karta = 0,55zł
Mały dodatek: 60zł/60 kart czyli 1 karta = 1zł
Ten duży dodatek: 240zł/163 kart czyli 1 karta = 1,47zł

+50%

Jeśli dobrze też widzę, to nie jest jednorazowy wybryk, bo FFG stworzyło przy okazji nową kategorię rozszerzeń do A:NR tj. Campaign Expansions.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


Bayushi Shinzo

  • Crane Clan
  • temptation Personality
  • *
  • Wiadomości: 1221
  • 666 lub 333333 wybór należy do Ciebie
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #115 dnia: 2016-11-13, 02:12 »
Cytat: kempy

Trochę cyferek.

Core Set AN:R: 140zl/252 kart czyli 1 karta = 0,55zł
Mały dodatek: 60zł/60 kart czyli 1 karta = 1zł
Ten duży dodatek: 240zł/163 kart czyli 1 karta = 1,47zł

Kempy Ty tak na poważnie?
Momentami sie nie da juz czytać Twojej krucjaty jakie to FFG jest złe, jakie to LCG jest chujowe itp.
Przypomnę Ci tylko ze AEG wydawał dodatki jak Forgoten Legacy który byc obowiązkowy bo niedość ze był legalny w 2 edycjach to jeszcze miał stos przejebanie silnych kart.
Co z rynkiem wtórnym gdzie ceny singli niektórych rRek to min 50plow a na euro więcej bo w Cebulandii nikt nie chciał więcej zapłacić. A tych rRek musiałeś mieć 2 lub 3 zeby grac na turniejowym (aspirującym do top16) deckiem.

Ja czuje duże odprężenie kieszeni po przejściu z L5R CCG na AGoT LCG.

Co więcej? Przywiązanie do frakcji? W AGoCie nie czuje zupełnie i gram tym co siada i mi pasuje. Dlaczego? Bo mam dostęp do wszystkich kart.
W Legendę bede sie bardziej identyfikowal z klanem wiec jak będzie Mietus to bede was wszystkich (z wyjątkiem Kempego) kroił tym ale pewnie będą tez inne decki w zanadrzu. Dlaczego? Bede miał dostęp do wszystkich kart!

Pierdole i daje sobie spokój z tym forum (bo nagonka za mocna juz nawet jak dla mnie) aż nie zaczną spoilowac L5R.

Cytat: kempy
Cytat: Mlody
wiem ze to offtop ale co to znaczy RTFC?
Przeczytaj na spokojnie tekst karty.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #116 dnia: 2016-11-13, 02:51 »
Ja czuje duże odprężenie kieszeni po przejściu z L5R CCG na AGoT LCG.

A ja z Conquestem czułem zupełnie inaczej. Wydałem na tą grę w ciągu roku mniej więcej to samo co na moje L5R'owanie w podobnym okresie rok wcześniej bo zrezygnowałem zupełnie z blind buyingu. I co z tego, że w krążkach praktycznie tylko karty pod Lwa i 2 turniejowe decki, skoro czasu i możliwości było w sam raz, żeby tym pograć.



Śmieszne to jest to, że te dodatki jak FL wychodziły najtaniej w relacji powerlevel do kosztu. :D  No może oprócz chujowego TSE, który był zaprojektowany jak normalne rozszerzenie a sprzedany bezczelnie jako fixed. Ale tam przynajmniej zrobili kilka opcji pod klientele (clan packi, same karty, playset z pudlem). A wydymane to byly wylacznie sklepy i gracze w europie (przesylka/clo). ;)

Wyobrażasz sobie takie kartki z FL puszczone normalnie w booster dodatku? Wydałbyś na to 5 razy wiecej hajsu gdybyś chciał na nie polować pojedynczo. Za same A Game of Dice, Border Keep xp, Creating Order, Bamboo xp, Ryoshun's Guidance i playset Sundering Strike zapłaciłbyś pewnie więcej niż za całe FL w formie DTP. Już nie mówię o pudełku bo to dezajnerski ewenement w świecie CCG/TCG.

I paradoksalnie ludzie się na te DTP sety wkurwiali niemiłosiernie, a teraz przy LCG takie sztucznie, cenowo dwukrotnie podbite deluxy, chapają z połykiem bez mrugnięcia okiem.



Już pomijam szczegół, że w rok po premierze AGoTa pula kart osiągnęła to co w L5R był dostępne w 3 miesiące po wyjsciu seta bazowego (już przez litość nie liczę kart zazębiających się z poprzednią edycją). Tu i tu, 80% kart to zapchajdziury. Ale jest różnica w deckbuildingu jak się wyciągnie 20% z 500 a 20% z 1000 (czy z 1700 uwzgledniajac legalne kartki z poprzedniej edycji).

Mam obecnie przyjemność całkiem bezstresowego, luźnego pogrywania sobie w Onyxa z kilkoma ziomkami. Pula kart oscyluje w okolicach 1100 unikalnych wzorów. Jest nas dosłownie kilku, więc nie ma przekroju przez całe bogactwo bazy, więc ze względu na to, staramy się nie dublować klanów. Jednym z najbardziej aktywnych graczy jest ToturiFirst, born-to-be-Lion kanadyjczyk, którego niektórzy mogą kojarzyć z kreatywnej hiperaktywności na dawnym francuskojęzycznym lwim forum La Fierte Du Lion. Właśnie przez niego nie gram w Onyxie Lwem bo gość mnie nonstop bombarduje nowymi buildami. Jako, że ziomek jest strasznie ambitny (i nerwus) nie bawi się w żadne casual play tylko każdy jego deck stara się robic konkretny wpierdol. ^_^ I do tej pory miałem możliwość konfrontacji z:
- taktyczny blitz
- expendable follower swarm blitz
- militarny dueling
- switch (Ichigo sensei i nieunikalny event Death of the Mantis Clan, który mozna wyciągnąć z Ominous Revelation, robią w Onyxie ten typ talii super sensownym)
- midgame taktycy na klamkach
- wjazd na wróżkach/przodkach (main theme wg DT)
- wjazd na dużych followerach (commanders ogólnie są deck-to-beat)
- beastmasterki
- shadowlands swarm (Corrupted Sensei)
- mass force pump swarm

I żaden z tych decków nie jest słaby w sensie, że bijesz się ze ścianą. A jeszcze nie ruszony jest defensywny honor w kilku odsłonach (np. sensei umożliwiający nadanie Lion clan alignment postaciom z klanu Żurawia, Feniksa i Skorpiona). Dodatkowo w RoJ mieli dojść deathseekerzy a dokładnie sensei, który po raz pierwszy w historii uchwycił flavour tych samobójców bo zgrabnie łączył bycie dishonored z zyskiwaniem honoru (odsyłam do spoilera RoJ).

To jest spektrum możliwości jednego tylko klanu z dziewięciu w momencie otwarcia edycji.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


horror

  • Dragon Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 2895
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #117 dnia: 2016-11-13, 12:46 »
po co te nerwy. każdy ma prawo do opinii w sprawie FFG, a to co pisze Kempy wcale nie jest takie głupie. Pewnie, że w jakiś sposób selekcja informacji jest negatywna, ale ktoś musi patrzeć na to trzeźwo i krytycznie.

Co do samej karcianki jak już L5R się pojawi to będę miał więcej do powiedzenia. O pieniądzach się nie wypowiadam bo jak się coś kocha to koszty nie stanowią aż takiego problemu. Więc jak FFG będzie chciało na mnie zarobić za dobry produkt to pewnie będę się dawał dymać. Poza tym wydaje mi się, że jedyne co wam Kempy stara się powiedzieć to to, że L5R w wydaniu AEG naprawdę miało potencjał i jeśli tego potencjału FFG nie wykorzysta to będą to chuje złamane.  Poza tym gdyby nie Kempy to forum miałoby średnią ilość postów 1.4 na miesiąc. PnP

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #118 dnia: 2016-11-15, 10:26 »
To z translatora: "Yop, then no news actually concerning 5Rings. By cons ..... I may be (if Brad do not forget me, P) have access to the playtests "

Pojawia się imię na B, którego właściciel nawet do końca nie kumał kart, które projektował w Conqueście. :D Już nie mówię o pewnych interakcjach, których tłumaczenie mogło nawet zadziwić wieloletnich graczy w L5R (np. mnie) - patrz rulingi na temat np. tej karty:



Tekst niby prosty, ale implikacje zasad... odsyłam do klaryfikacji (szczególnie punkt 3). :D
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9400
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #119 dnia: 2016-11-18, 11:05 »
Pochwal się na dużej infografice międzynarodowością swoich Mistrzostw Świata. Zapomnij podać ilu faktycznie tych nie amerykanów było na miejscu. ;)

Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe