Autor Wątek: L5R wykupione przez FFG! aka L5R LCG  (Przeczytany 184912 razy)

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9372
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #80 dnia: 2015-09-13, 15:41 »
Ludzie, naprawdę nic nie przeczuwaliście? przecież ostatni dodatek nazywał się EVIL PORTENTS  ;D

Tylko, że on nie był w planach jako ostatni. :)
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


burning_librarian

  • Dragon Clan
  • toolbox Personality
  • *
  • Wiadomości: 621
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #81 dnia: 2015-09-13, 15:49 »
Ludzie, naprawdę nic nie przeczuwaliście? przecież ostatni dodatek nazywał się EVIL PORTENTS  ;D

Tylko, że on nie był w planach jako ostatni. :)

nikt nie jest prorokiem we własnym domu ;)

Vasquez21

  • Crab Clan
  • toolbox Personality
  • *
  • Wiadomości: 823
    • Zobacz profil
    • Sklep internetowy MGŁA
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #82 dnia: 2015-09-13, 15:54 »
dokładnie tak jak napisał LeWho...
Zwykle to wygląda tak, że w trakcie roku mamy 6 dodatków (~50-60 zł każdy) wychodzących co miesiąc, a następnie jeden duży dodatek w kwocie około 90-100zł.
Legalność to 7 bloków więc naprawdę kupa czasu bo przy powyższym założeniu dopiero w 8 roku życia karcianki wypadnie pierwszy dodatek, a duże dodatki nie wypadają nigdy.
Jak łatwo policzyć w ciągu roku mamy do wydania jakieś 400-500zł, ale pamiętajmy że w tej kwocie mamy WSZYSTKIE karty. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie by karty zbierać wspólnie z kimś, w wielu LCG jest to bezproblemowo możliwe.

Największy problem jaki jest z LCG moim zdaniem w tej chwili to fakt, że jeżeli ktoś chciałby wejść do gry powiedzmy po 3-4 latach  to niestety koszty są b. duże (~2000zł). I to moim zdaniem odstrasza wielu potencjalnych graczy. Inaczej sytuacja wygląda kiedy zbieramy karciankę od początku.

Co do wydania w tym formacie L5R. Wydaje mi się, że nie ma się co martwić o to że ciężko będzie o "support" wszystkich klanów. W chwili obecej Conquest LCG ma wsparcie dla 7 ras, a kolejne dwie mają się jeszcze pojawić. W nowym GoT'cie ma być 8 frakcji. W L5R w tej chwili mamy 9 klanów więc nie było by moim zdaniem problemu tego ogarnąć. Dodatkowo zawsze jest opcja, że FFG sięgnie do wcześniejszych czasów Rokuganu i będziemy mieć znów 8 klanów i Shadowlandsów zamiast Spidera, co moim zdaniem było by ok. Myślę, że wtedy karty do Shadsów mogłyby wychodzić jako karty neutralne, a po jakimś czasie (pewnie szybko) doczekalibyśmy się dużego rozszerzenia z domkiem Shadowlandsów. Ale póki co możemy tylko gdybać. W każdym razie nie martwiłbym się o to że nie da się tylu klanów ogarnąć.
Sklep internetowy MGŁA.pl ( http://www.mgla.pl )

jabbas

  • Unicorn Clan
  • temptation Personality
  • *
  • Wiadomości: 1938
  • Jabbas po transformacji w Jabbosklep ;)
    • Zobacz profil
    • www.pegaz-gry.pl
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #83 dnia: 2015-09-13, 16:06 »
ja boję się o dwie rzeczy.

1. mechanika - nie wierze, że można zrobić ją lepiej... zasady, jasność ok... ale...to się nie uda.
2. Storyline? to było spoiwo które pozwoliło tej grze się trzymać pomimo wielu braków..
czy FFG uda się choć trochę pociągnąć temat...
Tylko najlepsze gry planszowe i karciane  www.pegaz-gry.pl Bydgoszcz

Vasquez21

  • Crab Clan
  • toolbox Personality
  • *
  • Wiadomości: 823
    • Zobacz profil
    • Sklep internetowy MGŁA
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #84 dnia: 2015-09-13, 16:09 »
Cytuj
1. mechanika - nie wierze, że można zrobić ją lepiej... zasady, jasność ok... ale...to się nie uda.
czemu zakładasz że mechanika zmieni się jakoś bardzo?

Cytuj
2. Storyline? to było spoiwo które pozwoliło tej grze się trzymać pomimo wielu braków..
czy FFG uda się choć trochę pociągnąć temat...
To fakt, ale moim zdaniem od jakiegoś czasu nawet AEG zaczął coraz mniej przywiązywać do tego wagę.
Sklep internetowy MGŁA.pl ( http://www.mgla.pl )

kunoichi

  • Phoenix Clan
  • Personality
  • *
  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #85 dnia: 2015-09-13, 16:11 »
Witam. L5r w ffg to najfajniejsza informacja jaką mogłem sobie wyobrazić. Jeszcze w formacie lcg. Nue gram od wielu lat ale już wiem, że za te dwa lata w ciemno w to wchodzę. Mają dużo czasu i opcji żeby tego nie ..... Oby jeszcze rpg i klimat wskrzesili i będzie ogień.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9372
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #86 dnia: 2015-09-13, 16:23 »
Cytuj
1. mechanika - nie wierze, że można zrobić ją lepiej... zasady, jasność ok... ale...to się nie uda.
czemu zakładasz że mechanika zmieni się jakoś bardzo?

Jesteś z karciankami FFG na bieżąco więc widzisz, że wszystkie mają wbudowane bezpieczniki  bo praktycznie w każdej z nich istnieje jakaś szansa na wyjście z głębokiej dupy (np. w forsowanym przez Ciebie AGoT są to ploty). Mechanika L5R oparta na tempie i efekcie kuli śnieżnej jest pod tym względem bezlitosna. FFG nie będzie w ten sposób ryzykować. Dlatego bez radykalnych zmian się moim zdaniem nie obejdzie. Być może zostaną niektóre znane nam elementy, ale spodziewam się całkowicie nowej gry.

Do tego dopieprzą tych swoich gumisiowych grafików i będzie oriental high fantasy dla dziesięciolatków.

Mogę się oczywiście miło zaskoczyć za te dwa lata, ale już dzisiaj założę się o flaszkę, że właśnie mija ostatnia szansa by pograć w taką legendę z którą bylismy przez te wszystkie lata.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


Centurion

  • Scorpion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 2146
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #87 dnia: 2015-09-13, 16:37 »
Najlepszy news ever :)
To może nawet wrócę do grania za te dwa latka ;D

Bo obecnie, sory wszystkim zapaleńcom, to było niesamowite gówno a nie gra, od dłuższego czasu.
Shoju na prezydenta! :)

burning_librarian

  • Dragon Clan
  • toolbox Personality
  • *
  • Wiadomości: 621
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #88 dnia: 2015-09-13, 17:55 »

Do tego dopieprzą tych swoich gumisiowych grafików i będzie oriental high fantasy dla dziesięciolatków.


wyraziłeś mój największy lęk ;)

Darboh

  • Dragon Clan
  • Personality
  • *
  • Wiadomości: 305
  • Monk
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #89 dnia: 2015-09-13, 18:03 »
Mechaniki bardzo nie zmienią. To nie będzie reaktywacja karcianki z niebytu jak w przypadku Netrunnera, ale ciągłość. Mają do "zagospodarowania" obecnych graczy.

Nawet fabułę mogą ciągnąć od obecnego momentu bo wielkie kabuum było i można sobie wiele rzeczy po nowemu ustawić.

System będzie prosty - jedna podstawka z 8-9 klanami to demo gry. Dwie podstawki do grania w domu. Trzy dla pełni gry...
Przez te dwa lata można poobserwować takiego GoT'a jak jego będą prowadzić.
 
Co do grafików racja...

Całą nadzieję pokładam w tym że w FFG są ludzie którzy Rokugan znają...
Miso-no miso-kusai-wa jo-miso-ni arazu.

Vasquez21

  • Crab Clan
  • toolbox Personality
  • *
  • Wiadomości: 823
    • Zobacz profil
    • Sklep internetowy MGŁA
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #90 dnia: 2015-09-13, 18:13 »
Cytuj
Jesteś z karciankami FFG na bieżąco więc widzisz, że wszystkie mają wbudowane bezpieczniki  bo praktycznie w każdej z nich istnieje jakaś szansa na wyjście z głębokiej dupy (np. w forsowanym przez Ciebie AGoT są to ploty).
To nie do końca prawda i prawdopodobnie właśnie najbardziej pasuje właśnie do wspomnianego przez Ciebie AGoT'a, bo były tam rzeczywiście Ploty, do których gracz ma dostęp w dowolnej turze. Jednak w pozostałych? Z reguły w większości gier potężne karty, które w momencie kiedy uzbieraliśmy już na nie kasę/surowce są w stanie znacząco wpłynąć na rozgrywkę, ale to chyba oczywiste, to samo mamy w karciankach innych  jak Mtg czy Spoilsy. To samo było w Doomtrooperze.

Cytuj
Mechanika L5R oparta na tempie i efekcie kuli śnieżnej jest pod tym względem bezlitosna. FFG nie będzie w ten sposób ryzykować. Dlatego bez radykalnych zmian się moim zdaniem nie obejdzie. Być może zostaną niektóre znane nam elementy, ale spodziewam się całkowicie nowej gry.
Efekt śnieżnej kuli moim zdaniem w chwili obecnej występuje w Conquest LCG, gdzie jak oberwiesz na początku to ciężko się jest pozbierać. W netrunnerze również występuje mało elementów, które w jakiś znaczący sposób są w stanie pomóc przegrywającemu. Ja osobiście obstawiam że większość mechaniki pozostanie niezmieniona, a zobaczymy zmiany nie większe niż mieliśmy ostatnimi czasy właśnie w samej legendzie jak całe zamieszanie z interputami/reactions i zmianą w liczeniu golda (które moim zdaniem wcale nie wyszły na lepsze).

Cytuj
Do tego dopieprzą tych swoich gumisiowych grafików i będzie oriental high fantasy dla dziesięciolatków.
Z tym może być różnie, ale wydaje mi się, że nie jest aż tak źle jak to przedstawiasz :)
CoC LCG ma wiele bardzo fajnych i klimatycznych grafik, Star Wars LCG o ile nie podobał mi się mechanicznie o tyle uważam, że jest to jedna z najlepiej ilustrowanych karcianek. Podejrzewam, że chodzi Ci o Netrunera, którego względem oryginału strasznie "zmiękczyli" pod względem klimatu kart, ale to w dużym stopniu wiązało się z tym, że chcieli to wrzucić do swojego świata Androida.
Tutaj sytuacja jest zupełnie inna bo kupują cały brand, więc pewnie będą i planszówki i RPG. Ja tam jestem dobrej myśli, a co będzie zobaczymy :)
Sklep internetowy MGŁA.pl ( http://www.mgla.pl )

Assur

  • blank Personality
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #91 dnia: 2015-09-13, 21:17 »
Jakoś nie miałem okazji szerzej poznać karcianek FFG, ale czasem lubię sam pyknąć w LotR. Jak swego czasu grałem na próbę w SW to wydawało mi się, jakbym grał w odnowionego LotR właśnie. Czy ich pozostałe karcianki też są tak do siebie podobne mechanicznie? Jeśli tak, to by znaczyło że raczej L5R też dostosują do swojego standartu...

FFG ma na koncie kilka karcianek, nie wydają mi się wszystkie bardzo podobne mechanicznie. Taki LOTR bardzo różni się np od Call of Cthulhu. Bez wątpienia skorzystają z jakichś swoich wcześniejszych doświadczeń, ale jaki dokładnie kształt przyjmie L5R na podstawie och dotychczasowych gier to bym na tą chwilę nie prorokował.

Darboh

  • Dragon Clan
  • Personality
  • *
  • Wiadomości: 305
  • Monk
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #92 dnia: 2015-09-13, 23:08 »
Jakoś nie miałem okazji szerzej poznać karcianek FFG, ale czasem lubię sam pyknąć w LotR. Jak swego czasu grałem na próbę w SW to wydawało mi się, jakbym grał w odnowionego LotR właśnie. Czy ich pozostałe karcianki też są tak do siebie podobne mechanicznie? Jeśli tak, to by znaczyło że raczej L5R też dostosują do swojego standartu...

FFG ma na koncie kilka karcianek, nie wydają mi się wszystkie bardzo podobne mechanicznie. Taki LOTR bardzo różni się np od Call of Cthulhu. Bez wątpienia skorzystają z jakichś swoich wcześniejszych doświadczeń, ale jaki dokładnie kształt przyjmie L5R na podstawie och dotychczasowych gier to bym na tą chwilę nie prorokował.

FFG ma dwa rodzaje karcianek lcg. Swoje i reaktywowane ccg. I dużo lepiej wychodzi im ta druga grupa, gdzie faktycznie zmiany są ale związane bardziej z dopasowaniem do formatu. Mam tutaj na myśli CoC, GoT czy Netrunner. To są głównie ich chodliwe tytuły. Nie bez znaczenia ma fakt ciągłości gry z etapu ccg zapewne.
Ich własne produkty typu Inwazja, SW czy Podbój, o ile cenię ich twórcę - Erica Langa - to jednak to już nie to samo. Czegoś im brakuje w stosunku do reaktywowanych.
Miso-no miso-kusai-wa jo-miso-ni arazu.

LeWho

  • Mantis Clan
  • inexperienced Personality
  • *
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #93 dnia: 2015-09-14, 00:20 »
CoC i aGoT też są ich własne :P Swoją drogą CoC projektował właśnie Lang i mechanicznie to chyba ich najlepsza własna karcianka.

Darboh

  • Dragon Clan
  • Personality
  • *
  • Wiadomości: 305
  • Monk
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #94 dnia: 2015-09-14, 00:49 »
CoC i aGoT też są ich własne :P Swoją drogą CoC projektował właśnie Lang i mechanicznie to chyba ich najlepsza własna karcianka.

Lang zaprojektował ccg, które faktycznie wydawało FFG na samym początku :) Później zostało dostosowane do formatu lcg przez kogoś innego. Mea culpa :)
Podobnie było z GoT'em, wyleciało mi to z pamięci, jednakże GoT'a Lang projektował z Petersenem, twórcą min  Twilight Imperium czy Middle-Earth Quest, obecnie szefem FFG. Co też nie jest bez znaczenia ;)
Mea culpa :)
Miso-no miso-kusai-wa jo-miso-ni arazu.

LeWho

  • Mantis Clan
  • inexperienced Personality
  • *
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #95 dnia: 2015-09-14, 00:56 »
Toć luz :)

Wracając do Legendy. Podobnie jak Vasquez, nie wróżę żadnych dużych zmian mechanicznych - ffg musi się wstrzelić w rzesze starych fanów, więc każda większa zmiana to potencjalnie strata jakiejś części dotychczasowych graczy. Dodatkowo deal prowadził typ zajmujący się wcześniej L5R w WotC. Myślę, że za dwa lata zobaczymy prawie tę samą grę po lekkim liftingu mechaniki.

Ryoga

  • Phoenix Clan
  • experienced Personality
  • *
  • Wiadomości: 534
  • The Eternal Lost Boy
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #96 dnia: 2015-09-14, 10:12 »
Gdyby planowali tylko lekki lifting mechaniki nie brali by dwuletniego okresu na przygotowania. Nie spodziewam się bardzo radykalnej zmiany L5R, jednak zmiany nastąpią na pewno. Raczej podstaw czyli prowincji i dwóch talii nie ruszą, ale już gdzie indziej stawiałbym na zmiany. Uproszczenie i ujednolicenie  mechanik z focus value. Zmniejszenie, lub nawet rezygnacja z keywords z mechaniką. Karty akcji działające zawsze, ale lepiej jak masz określony keyword.
FFG albo postawi na rozwiązanie Netrunnerowe i dostaniemy to samo ale dostosowane do formatu LCG i tylko zmodernizowane. Jednak może się pojawić sytuacja że postanowią wynaleźć koło na nowo i to co wyjdzie w 2017 w niewielkim stopniu przypominać będzie stare L5R.

koziu

  • Unicorn Clan
  • toolbox Personality
  • *
  • Wiadomości: 699
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #97 dnia: 2015-09-14, 10:34 »
Kurcze fajnie by było gdyby jakiś ogólny kierunek, w jakim chcą pójść przynajmniej zakreślili.

Ja w sumie najbardziej bym się bał zmiany szaty graficznej. Może wyjdzie to na dobre, może nie. Obawa pozostaje.

EDIT (za ffg):
The transition of Legend of the Five Rings from CCG to LCG impacts far more than just distribution model. As the game is reimagined and relaunched as an LCG, we will be implementing significant design changes, but we will ensure that the spirit and emotional impact of Legend of the Five Rings remains intact.

Significant design changes. To już nie będzie L5K jakie znamy.
"Jeśli myślisz, że zwycięstwo uczyniło Cię większym, zmierz swój Cień." - przysłowie spartańskie.

Ledóch

  • Scorpion Clan
  • experienced Personality
  • *
  • Wiadomości: 500
    • Zobacz profil
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #98 dnia: 2015-09-14, 11:40 »
Gdyby planowali tylko lekki lifting mechaniki nie brali by dwuletniego okresu na przygotowania.

Significant design changes. To już nie będzie L5K jakie znamy.

Też tak sądzę. Spodziewam się, że to jest koniec "starego" L5R. Nie mówię że to źle... to nawet byłoby trochę w duchu gry - takie seppuku  :P Może nawet byłoby lepiej, gdyby nowa gra nie próbowała nawiązywać do pierwowzoru niczym poza światem, w którym jest osadzona. Jak już napisałem, nie mam wielkiego doświadczenia z karciankami FFG, więc od 2 dni ciągle przeglądam instrukcje do tych gier, oglądam recenzje i inne materiały, starając się wyrobić sobie jakąś opinię o tym, czego można się spodziewać. Wiem, że to ma się słabo do grania na żywo, ale jakieś obserwacje są. Wygląda mi na to, że same zasady są dość proste i coś czuję że poziom skomplikowania decków i mety też nie jest duży. Czy tak jest rzeczywiście?
W każdym razie bałbym się zbytniego strywializowania L5R więc wolę chyba, jak to będzie zupełnie coś nowego. Wtedy będzie łatwiej do tego usiąść i może uniknie się ciągłego porównywania z historią.
Druga rzecz - zastanawiam się, jaki może być wybór decków, gdy wyjdzie podstawka, skoro liczba kart będzie mocno ograniczona. Czy przypadkiem nie będzie tak, że większość decków będzie taka sama? Jak to teraz wygląda w LCG?
Zmieniłem nicka, bo ponoć Fealedhrel ciężko wymówić, hihi :)

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9372
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: L5R wykupione przez FFG!
« Odpowiedź #99 dnia: 2015-09-14, 11:48 »
Druga rzecz - zastanawiam się, jaki może być wybór decków, gdy wyjdzie podstawka, skoro liczba kart będzie mocno ograniczona. Czy przypadkiem nie będzie tak, że większość decków będzie taka sama? Jak to teraz wygląda w LCG?

Zacytuję Prozza czyli ziomka który wygrał teraz MP w Netrunnera a od jakiegoś roku fanowo pogrywał sobie w L5R (wyrwane z krótkiej dyskusji LCG vs CCG na FB):

Cytuj
Paweł Rozynek podobne, to nie znaczy takie same. w lcg zdarzaly sie sytuacje, gdy w turnieju 5 rund na 6 grasz z niemalze tym samym deckiem z dokladnoscia do 3 kart. w l5r nie slyszalem, aby 90% turnieju to byl jeden klan, a co dopiero way. fakt, ze w lcg kazdy ma kazda kopie karty razy 3 jest czesto balastem, no ale to trzeba byc po drugiej stronei barykady, zeby to zrozumiec.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe