Autor Wątek: Fantasy Failed Games & ASSmodee  (Przeczytany 122416 razy)

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9360
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #20 dnia: 2016-08-03, 15:51 »
FFG w założeniu ma raczej w dupie pomysły AEG (i może to i dobrze, jakby pomysły były dobre to by nie musieli sprzedawać).

Jakoś nie mieli w dupie pomysłów z oryginalnego Netrunnera, z którego ściągnęli sporo kart, a który to dorobił się aż jednego dodatku i zniknął.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


quas

  • Lion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 4775
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #21 dnia: 2016-08-03, 16:25 »
Jakoś nie mieli w dupie pomysłów z oryginalnego Netrunnera, z którego ściągnęli sporo kart, a który to dorobił się aż jednego dodatku i zniknął.

i jakoś Netka ciągną ku uciesze całkiem sporej grupki graczy.

Kempy cały czas straszysz FFG. Kiedy oni wydają karty dla kasy tak samo jak AEG.
ja wiem że nostalgia....ale AEG od paru lat odpieprzał mega maniane ; zlewali oddolne uwagi, wydawali niechlujnie karty (technicznie, nie wizualnie)....a jak coś się sypało z zasadami to tym gorzej dla zasad.
Z dwojga złego wolę by L5r było przejęte przez FFG niż dogorywało podobnie jak Deadlandsy.
Dyplomata - ktoś, kto potrafi powiedzieć "spierdalaj" w taki sposób, że poczujesz podniecenie w związku ze zbliżającą się wyprawą.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9360
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #22 dnia: 2016-08-03, 17:14 »
Kempy cały czas straszysz FFG. Kiedy oni wydają karty dla kasy tak samo jak AEG.
ja wiem że nostalgia....ale AEG od paru lat odpieprzał mega maniane ; zlewali oddolne uwagi, wydawali niechlujnie karty (technicznie, nie wizualnie)....a jak coś się sypało z zasadami to tym gorzej dla zasad.

Ale FFG robi dokladnie to samo. Tylko z kilkukrotnie mniejszymi grami. Myslalem, ze ilosc przykladow podanych w tym watku jest wystarczajaca, ale widze ze wiekszosc ma klapki na oczach i bezkrytycznie podchodzi do wszystkiego co w/w firma wydaje i robi. I liczy na jakis cud. A cudu nie bedzie i gra zemrze po 2-3 latach.

Widzac i GRAJAC kartami ktore juz nie wyszly mysle ze jesli L5R zdechloby w rok czy dwa po Onyxie to przynajmniej dzisiaj przygotowywalibysmy sie na Kotei w Bydgoszczy i bylaby o niebo lepsze granie niz w bezplciowym i wykastrowanym Ivory (ale tylko IvE bo 20F to juz zupelnie inny, lepszy, experience), ktore zabilo ta gre. Juz nie mowie o protezach w postaci innych karcianek FFG.


Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9360
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #23 dnia: 2016-08-05, 00:55 »
Specjalne promki do WH40K:Conquest, tylko dla graczy odbywającego na Gen Con turnieju, mają poważnego missprinta (zmiana kosztu). Dodam, że chodzi o kartę z Core Setu.

Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


I'atz'ek

  • Ratling Wanderer
  • temptation Personality
  • *****
  • Wiadomości: 1909
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #24 dnia: 2016-08-05, 09:29 »
Na tym właśnie polega ich wyjątkowość - dla genconowców ta karta jest tańsza :D
Squeek

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9360
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #25 dnia: 2016-08-05, 10:28 »
Na tym właśnie polega ich wyjątkowość - dla genconowców ta karta jest tańsza :D

Jaca, nadal nie doceniasz mozliwosci Fantastycznie Fruwajacych Gamoni bo ta wersja genconowa jest drozsza. :)
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


I'atz'ek

  • Ratling Wanderer
  • temptation Personality
  • *****
  • Wiadomości: 1909
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #26 dnia: 2016-08-05, 10:39 »
 ;D
Squeek

koziu

  • Unicorn Clan
  • toolbox Personality
  • *
  • Wiadomości: 699
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #27 dnia: 2016-08-05, 11:17 »
Bo to ma pokazać, że jesteś na prawdę dobry w tę grę... i możesz sobie pozwalać na dopłacanie :P
"Jeśli myślisz, że zwycięstwo uczyniło Cię większym, zmierz swój Cień." - przysłowie spartańskie.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9360
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #28 dnia: 2016-08-06, 15:32 »
Cytat z rozmowy z jednym z designerów karcianek w FFG, Bradem Andreasem. Rozmowa miała miejsce 3 miesiące temu:

Q: From a design perspective how do LCGs feel different from say a CCG? Do you feel more pressure to make sure every card is "good" since the function of "bad" cards is so greatly reduced? (IE, no longer need booster pack fodder or evaluation fodder for a limited deck building mode) What's the most notable time you tried to push a decision and the majority disagreed? Were they right to do so?

A: With an LCG there is a much stronger push to make every card useful and interesting in some way, even vanilla cards with no rules text need to make a statement about what the game is and where it is going. We have no space for cards that would be forgotten so each card needs to do something different or at a different cost level. [...]

Q: His response is largely erroneous. I've played Conquest since it began. There are tons of cards that never see play, and out of 24 warlords about 2-4 win every major event. At the moment, 1 warlord in particular.
The balance system for LCGs quickly spins out of control every time. The only balance method (before Netrunner's Most Wanted List) is just make more content. The problem is: entire blocks are made at a time in reclusive playtesting groups, in which I have participated. So the old "balance is coming in future packs" is largely an incorrect statement.
Brad has personally told me to not worry about sharing my opinions when reporting data - but to only talk about how games turned out.

A: In the tournament space yes, many cards will never show up. But not every card is meant for the tournament space, players around their kitchen tables make up the majority of players for any of our LCGs and there are many cards meant to explore the different fun and useful parts of the design space that just aren't as efficient or powerful as others. Analysing the cardpool only from a tournament perspective is a mistake when talking about the design of the whole cardpool.

Q: How long are playtest for Conquest normally go for?

A: Playtests usually last for about 3-4 months though.

/oczywiście podkreślenia moje - k./
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


Darboh

  • Dragon Clan
  • Personality
  • *
  • Wiadomości: 305
  • Monk
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #29 dnia: 2016-08-06, 18:56 »
Kempy, ale już to od dawna mówiłem, jeżeli chodzi o format LCG, 80% kupujących to domowi gracze. Turnieje to nisza. Z L5R nie będzie inaczej.
Sam Lukas pare lat temu przyznawał to że część kart jest fanowa, z założenia nieprzydatna na turniejach, ale domowi gracze będą mieli z nią zabawę.
Miso-no miso-kusai-wa jo-miso-ni arazu.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9360
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #30 dnia: 2016-08-06, 19:05 »
Kempy, ale już to od dawna mówiłem, jeżeli chodzi o format LCG, 80% kupujących to domowi gracze. Turnieje to nisza. Z L5R nie będzie inaczej.
Sam Lukas pare lat temu przyznawał to że część kart jest fanowa, z założenia nieprzydatna na turniejach, ale domowi gracze będą mieli z nią zabawę.

Dla mnie to totalna bzdura jest. Co za różnica, czy ktoś gra w domu czy turniejowo. Jak ma trochę rozumu, to używa najlepszych kart przecież. Chyba, że cieszy go przegrywanie. W domach casuali nie ma internetu też, wyłączyli? Czy casual rzeczywiście sam będzie decka składał? Mało to wątków się w życiu naczytałem "kupiłem takie a takie karty, może mi ktoś pomóc złożyć deck do X" z najczęstszymi odpowiedziami "odsyłam do forum/decks".

Wymówka usprawiedliwiająca pakowania do pudełek byle szajsu by dobić do wymaganej puli wzorów. Nie róbmy z wszystkich graczy debili.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


Darboh

  • Dragon Clan
  • Personality
  • *
  • Wiadomości: 305
  • Monk
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #31 dnia: 2016-08-06, 20:44 »
Kempy, ale już to od dawna mówiłem, jeżeli chodzi o format LCG, 80% kupujących to domowi gracze. Turnieje to nisza. Z L5R nie będzie inaczej.
Sam Lukas pare lat temu przyznawał to że część kart jest fanowa, z założenia nieprzydatna na turniejach, ale domowi gracze będą mieli z nią zabawę.

Dla mnie to totalna bzdura jest. Co za różnica, czy ktoś gra w domu czy turniejowo. Jak ma trochę rozumu, to używa najlepszych kart przecież. Chyba, że cieszy go przegrywanie. W domach casuali nie ma internetu też, wyłączyli? Czy casual rzeczywiście sam będzie decka składał? Mało to wątków się w życiu naczytałem "kupiłem takie a takie karty, może mi ktoś pomóc złożyć deck do X" z najczęstszymi odpowiedziami "odsyłam do forum/decks".

Wymówka usprawiedliwiająca pakowania do pudełek byle szajsu by dobić do wymaganej puli wzorów. Nie róbmy z wszystkich graczy debili.

Na rynku amerykańskim to zadziałało ;)
Miso-no miso-kusai-wa jo-miso-ni arazu.

sejmitar

  • Lion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 6920
  • jestem barmanem na tym forumie
    • Zobacz profil
    • http://ccg.webd.pl
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #32 dnia: 2016-08-06, 22:23 »
Dla mnie to totalna bzdura jest. Co za różnica, czy ktoś gra w domu czy turniejowo. Jak ma trochę rozumu, to używa najlepszych kart przecież. Chyba, że cieszy go przegrywanie. W domach casuali nie ma internetu też, wyłączyli? Czy casual rzeczywiście sam będzie decka składał? Mało to wątków się w życiu naczytałem "kupiłem takie a takie karty, może mi ktoś pomóc złożyć deck do X" z najczęstszymi odpowiedziami "odsyłam do forum/decks".

Znam sporą grupę graczy (do której sam należę), która składa/składała decki 'casualowe'. Są to talie o (przeważnie) obniżonym power levelu w stosunku do talii 'turniejowych'. Motywami przewodnimi jest chęć zastosowania rzadziej stosowanych kartach, combosów zbyt dziwnych czy niestabilnych na turniejową grę, fluffowe karty, arty czy jeszcze jakies inne powody, dla których karty teoretycznie optymalne do talii nie wchodzą. Dotyczy/dotyczyło to wielu różnych gier, w tym L5R, w tym championów kotejowych. I jestem ogromnie rozczarowany i zawiedziony, Kempy, że właśnie ty jesteś autorem podkreślonego (przeze mnie) cytatu. Chyba nie ma sensu tego ciągnąć...
Lion Clan • Samurai • Grumble • Unique
Nie ma mnie na forum do czasu premiery L5R CCG.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9360
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #33 dnia: 2016-08-06, 22:26 »
Dla mnie to totalna bzdura jest. Co za różnica, czy ktoś gra w domu czy turniejowo. Jak ma trochę rozumu, to używa najlepszych kart przecież. Chyba, że cieszy go przegrywanie. W domach casuali nie ma internetu też, wyłączyli? Czy casual rzeczywiście sam będzie decka składał? Mało to wątków się w życiu naczytałem "kupiłem takie a takie karty, może mi ktoś pomóc złożyć deck do X" z najczęstszymi odpowiedziami "odsyłam do forum/decks".

Znam sporą grupę graczy (do której sam należę), która składa/składała decki 'casualowe'. Są to talie o (przeważnie) obniżonym power levelu w stosunku do talii 'turniejowych'. Motywami przewodnimi jest chęć zastosowania rzadziej stosowanych kartach, combosów zbyt dziwnych czy niestabilnych na turniejową grę, fluffowe karty, arty czy jeszcze jakies inne powody, dla których karty teoretycznie optymalne do talii nie wchodzą. Dotyczy/dotyczyło to wielu różnych gier, w tym L5R, w tym championów kotejowych. I jestem ogromnie rozczarowany i zawiedziony, Kempy, że właśnie ty jesteś autorem podkreślonego (przeze mnie) cytatu. Chyba nie ma sensu tego ciągnąć...

Zdefiniuj "sporą grupę". Czy wg Ciebie "spora grupa" to "większość" o której pisze ten ziomek z ffg tłumacząc ilość crapu w dodatkach? I proszę nie pisać o L5R czy innym CCG, w którym dostęp do kart mógł często motywować do mniej lub bardziej nieudanych eksperymentów.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


sejmitar

  • Lion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 6920
  • jestem barmanem na tym forumie
    • Zobacz profil
    • http://ccg.webd.pl
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #34 dnia: 2016-08-06, 23:00 »
Mógłbym podać ci (orientacyjne) liczby, turnieje, systemy (FFG i CCG, a także rozszerzyć temat o inne gry oraz przedyskutować aspekt dostępu do 'kart' i jego wpływu na kompozycje talii), wdać się w polemikę czy to dużo czy mało, czy usprwiedliwia to określenie 'większość' czy nie. Etc.

Ale tekst 'Jak ma trochę rozumu, to używa najlepszych kart przecież', wypowiedziany jako argument który powinien kończyć dyskusję w sprawie casualowych graczy grających w warunkach domowych powoduje, że ja po prostu smutnie kiwam głową i odchodzę od stolika. Możesz traktować się jako zwycięzcę w tej dyskusji.
Lion Clan • Samurai • Grumble • Unique
Nie ma mnie na forum do czasu premiery L5R CCG.

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9360
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #35 dnia: 2016-08-06, 23:34 »
Upraszczając.

Mam kartę która robi +3 do F i kartę która robi + 4 do F. Z dwóch dostępnych wybieram tą drugą bo jest po prostu lepsza. Próby udowodnienia mi, że używanie +3 do F jest sensowniejsze, bo ma ładniejszy obrazek i jej nazwa zaczyna się od X nie zmienia faktu, że gracz, któremu zależy chociaż trochę na zwycięstwie po dłuższym pomyślunku jednak wybierze tą drugą.

Żeby nie było, sam grałem wiele razy różnorakimi crapami, często dla beki, czasem łudząc się, że jednak coś da się z tego ulepić, ale były to zawsze jednorazowe eksperymenty, bo można bić się ze ścianą, tylko po co?

Sądzę, że procent takich sadomasochistów jest jednak znikomy i nie można opierać linii obrony designu słabych zapchajdziur na robieniu takiej grupie dobrze. Bardzo dobrze zaprojektowany kompetetywny LCG, o którym twórca miał czelność powiedzieć, że cyt. "We have no space for cards that would be forgotten so each card needs to do something different or at a different cost level." jeszcze nie powstał.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9360
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #36 dnia: 2016-08-23, 11:27 »
Ciekawie prezentują się statystyki posiadanych podstawek do różnych LCG/ECG pośród użytkowników boardgamegeek.com. W przypadku tego typu gier posiadanie CS jest chyba wyznacznikiem popularności systemu, bo bez tego nie da się po prostu grać. Dane BBG mogą posiadać pewien nieznany nam margines błędu, dotyczący m.in. przypadku gdy ktoś działający na rynku wtórnym odznaczył zakup a sprzedawca nie skreślił z listy gier posiadanych.

A Game of Thrones 1.0  ~8300, 2008-2015
A Game of Thrones 2.0  ~3200, 2015-nadal
Android: Netrunner  ~29000, 2012-nadal
Call of Cthulhu ~4500, 2008-2015
Lord of the Rings ~20000, 2011-nadal
Star Wars ~7400, 2012-nadal
Warhammer: Invasion  ~6200, 2009-2013
Warhammer 40K: Conquest  ~3200, 2014-nadal
Doomtown: Reloaded  ~3200, 2014-2016

Dane dla Androida są miażdżące. Jeśli rzuci się okiem na statystki najnowszych dodatków to liczby są czasem większe niż przy dodatkach do innych LCG wydanych po roku od premiery.

Pytanie, które się nasuwa to to czy A:NR jest grą, która po prostu "urzekła miliony", czy może jej CCG'owy rodowód ściągnął na rynek LCG inny typ graczy.

I jak to będzie wyglądało z L5R?

PS. Doomtown i SW jako jedyne z tej listy wymagaja tylko 2xCS do playsetu.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


horror

  • Dragon Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 2895
    • Zobacz profil
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #37 dnia: 2016-08-23, 20:47 »
a jak to sie ma do sceny turniejowej? tam tez przewodzi lotr i netrunner?

kempy

  • Quartz Magistrate
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 9360
  • N /\ M E T /\ K E R
    • Zobacz profil
    • http://www.rpgi.fora.pl/
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #38 dnia: 2016-08-23, 22:06 »
a jak to sie ma do sceny turniejowej? tam tez przewodzi lotr i netrunner?

LotR nie jest turniejowy a np. w USA Netrunner nadal przegania turniejowo AGoT 2.0 o jedną długość.
Ratling • Nonhuman • Tactician • Those Who Wait Tribe


sejmitar

  • Lion Clan
  • eternal Personality
  • *
  • Wiadomości: 6920
  • jestem barmanem na tym forumie
    • Zobacz profil
    • http://ccg.webd.pl
Odp: Fantasy Failed Games
« Odpowiedź #39 dnia: 2016-08-24, 01:15 »
(...) PS. Doomtown jako jedyny z tej listy wymaga tylko 2xCS do playsetu.
Jeżeli piszesz o tym, ile Core setów trzeba mieć do playsetu Core, to SW też wymaga max 2.
Lion Clan • Samurai • Grumble • Unique
Nie ma mnie na forum do czasu premiery L5R CCG.